Ważne

*** Witamy na stronie WETERAN TRAKTOR czyli Magazynu Miłośników Zabytkowej Techniki Rolniczej  *** Zakończenie Sezonu 2019 Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji Kąkolewice 12.10.2019 ***

Brama Bieszczad 2019

W połowie maja klub Stary Traktor Bieszczady zorganizował zlot pod nazwą Brama Bieszczad. Okazją, było otwarcie wyremontowanego przez gminę Besko starego spichlerza z przeznaczeniem na Beskie Centrum Dziedzictwa. Gmina przejęła go w 2016 roku, a w 2017 roku na realizację projektu uzyskano dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Budynek zaadaptowany został na potrzeby muzeum zabytkowych ciągników, salę muzealno-wystawienniczą oraz salę widowiskowo-konferencyjną. Powstałe Beskie Centrum Dziedzictwa ma na celu promowanie historii i dziedzictwa ziemi beskiej.
Na parterze spichelrza znalazło się 11 zabytkowych ciągników, które użyczyli członkowie Klubu Stary Traktor Bieszczady. Są tam m.in.: Ursus 328, Skoda 30, Ford, Ferguson, Guldner, Holder, dwa traktory Steyr, Holder, Lindner, Warchałowski i Jaromka. Przed budynkiem uwagę zwraca stojący na postumencie stary, zniszczony wiekiem polski ciągnik gąsienicowy Mazur.
Bazą zlotu był park wiejski przy Spichlerzu. Na zlot przyjechały 22 ciągniki, w tym na kołach pojawiła się Milena Klimczak na swoim Ciapku, która przejechała 280 km z Jaworzna. Otrzymała z rąk wójta Beska specjalne wyróznienie za największą odległość pokonana na kołach. Organizatorzy wręczyli jej także komplet opon do przednich kół Ciapka. Największym zainteresowaniem cieszył się nowy traktor odnowiony przez Ryszarda Gierę i przystosowany do wyścigów. Właściciel nadał mu stosowną do zewnętrznego, groźnego wyglądu nazwę Szerszeń. Podobno jesienią do towarzystwa powstanie jeszcze Osa. Oprócz traktorów w zlocie wzięli udział także właściciele zabytkowych samochodów oraz motocykli. Słoneczna pogoda sprawiła, że majowa impreza w Besku cieszyła się licznym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. (CAN)

Dodaj odpowiedź do

W najnowszym numerze

  • Jak dbać o ciągniki
  • Nowości w ciechanowieckim muzeum
  • Ciągnik bez kierowcy
  • Znaleziony w krzakach
  • Auto-Muzeum Peda
  • Zetorami na Koło Podbiegunowe

Zamów swój egzemplarz