Ważne

*** Witamy na stronie WETERAN TRAKTOR czyli Magazynu Miłośników Zabytkowej Techniki Rolniczej  *** Zakończenie Sezonu 2019 Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji Kąkolewice 12.10.2019 ***

I Zlot w Krakowie

25 maja po raz pierwszy w Krakowie i w województwie małopolskim odbył się zlot pasjonatów zabytkowej techniki rolniczej. Impreza pod nazwą I Zlot Starych Ciągników w Krakowie odbył się na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki, na ulicy Balickiej 116B od samego rana można było słuchać dźwięków starych traktorów. W tym dniu, po kilkudniowym załamaniu pogody organizatorzy, wystawcy i zwiedzający mogli cieszyć się słoneczną pogodą. Mimo, że zlot rozpoczął się o godzinie 11, to pierwsi zainteresowani pojawili się już wcześniej. Większość ciągników przyjechało na lawetach, ale znaleźli się śmiałkowie, którzy przyjechali na kołach. Milena Klimczak przyjechała na Ursusie C-328, Mateusz Batorze Ursusem C-330 i Jan Lis Ursusem C-360. W samo południe każdy mógł dowiedzieć się więcej na temat ciągników, które pojawiły się na zlocie. Najstarszy z nich – Deutz F1M 414 Józka Richtera – wyprodukowany został w 1937 roku, a najmłodszy – Ursus C-360 Jana Lisa – w 1979. Przy tej okazji zaprezentowano także pracę kieratu i młocarni tzw. „sztyftówki”. Zestaw został przywieziony przez ekipę z Lubecka. Podczas prezentacji największe wrażenie zrobił ciągnik Pampa Kamila Hornika, wyprodukowany w Argentynie. Każdy mógł poczuć drżenie gruntu, kiedy ciągnik był już na maksymalnych obrotach.
Dodatkowym aspektem przedsięwzięcia była wystawa zabytkowych samochodów produkcji tzw. „Krajów Demokracji Ludowej”.
Na wystawców i zwiedzających czekały także inne atrakcje. Przygotowane zostały konkurencje: precyzyjne parkowanie – osobno dla wystawców i zwiedzających oraz przeciąganie ciągnika na czas. Chętne osoby mogły sprawdzić swoją siłę w przeciąganiu liny z ciągnikiem Ferguson TEA 20 Konrada Hudyki z Sędziszowa. Jednak ciągnik nie ustąpił i pokazał swoją moc.
Na zlocie, oprócz zabytkowych ciągników, można było także obejrzeć ciągniki pracujące obecnie na naszych polach. Doświadczalne Gospodarstwo Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprezentowało New Hollanda T7.210, a Małopolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pokazał Ursusa 9014H, własności Józefa Krzeczka, kierownika powiatowego biura w Proszowicach.
Dyrektor Małopolskiego Oddziału ARiMR ufundował nagrodę w konkursie na najładniejszy ciągnik na zlocie, który wygrał Ursus C-328 z 1965 roku własności Mileny Klimczak z Jaworzna.
Na koniec imprezy, podczas rozdania nagród głos zabrał Dziekan Wydziału prof. Dr hab. Inż. Sławomir Kurpaska i pomysłodawca zlotu Marcin Machejek.
Ze względu na duże zainteresowanie, organizatorzy planują kontynuować tą ideę i w kolejnych latach organizować zlot ciągników w Krakowie.
Organizatorami zlotu byli: Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki UR Kraków oraz Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR. (Machej) fot. MM

Dodaj odpowiedź do

W najnowszym numerze

  • Jak dbać o ciągniki
  • Nowości w ciechanowieckim muzeum
  • Ciągnik bez kierowcy
  • Znaleziony w krzakach
  • Auto-Muzeum Peda
  • Zetorami na Koło Podbiegunowe

Zamów swój egzemplarz