Ważne

*** Witamy na stronie WETERAN TRAKTOR czyli Magazynu Miłośników Zabytkowej Techniki Rolniczej  *** Zakończenie Sezonu 2019 Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji Kąkolewice 12.10.2019 ***

II Konkurs Orki Lubecko 2018

Ursusy lepsze od Zetorów?

Mała wieś Lubecko koło Lublińca na północy Górnego Śląska, znana była dotychczas w regionie z pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Od dwóch sezonów przyciąga także sympatyków starych traktorów z całej Polski. Z okazji majowego święta Izydora Oracza i Pielgrzymki Rolników do sanktuarium w Lubecku odbywa się konkurs w orce zabytkowymi traktorami. Pomysłodawcą imprezy jest miejscowy rolnik, znany kolekcjoner zabytkowych traktorów – Józef Richter.

W sobotę wszyscy traktorzyści na swych zabytkach zjawili się przy kościele, skąd kawalkada uczestników pielgrzymki, gości i traktorów przemieściła się na miejsce imprezy. W godzinach popołudniowych przystąpiono do rywalizacji. W ustalonej kolejności pod czujnym okiem komisji sędziowskiej, która oceniała głębokość oraz styl orki. Nie było podziału na moc silnika oni na typ pługa – jednoskibowy, dwuskibowy i trzyskibowy. Słabsze ciągniki demonstrowały orkę pługiem prowadzonym ręcznie przez drugą osobę. W gronie 30 uczestników były dwie panie – Milena Klimczak i Ewa Pijewska.

Ostatecznie komisja sędziowska uznała, że zwycięzcą II Konkursu Orki Zabytkowymi Traktorami został Rudolf Wendlocha Ursus C 325 (Szamrowice). Na drugim miejscu ex equo uplasowała się Ewa Pijewska Ursus C 325 (Jawornica) i Marek Kansy Ursus C 328 (Lisowice), trzecie miejsce zajął Stanisław Pijewski SAM ES 8 (Jawornica). Przeprowadzono także głosowanie publiczności na ,,najlepszego traktorzystę”, tu bezapelacyjnie najwięcej głosów zebrał ks. Tomasz Hajok, wikary miejscowej parafii w Lubecku.

Główny pomysłodawca i organizator – Józef Richter otrzymał specjalne wyróżnienie przyznane przez redakcję Magazynu WETERAN TRAKTOR – obraz swojego najstarszego traktora Deutz, namalowany przez Agę Ciąder, młodą malarkę, córkę znanego kolekcjonera z Leszna Piotra Ciądera.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w przejeździe ciągnikami Szlakiem św. Jakuba: Sanktuarium Matki Boskiej w Lubecku, dom Franciszki Ciemięgi na Kanusie i Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach. Imprezie towarzyszyła wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego, pokaz omłotów przy użyciu kierata oraz degustacja ziemniaków z parownika. Swoje pokazy demonstrowała także Ochotnicza Straż Pożarna.

Impreza organizowana skromnymi siłami Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lubecko zgromadziła uczestników z całej Polski – przyjechali pasjonaci starych traktorów z Woli Rasztowskiej, Węgrowa, Bieszczad – przywieźli aż 9 starych traktorów, Nysy, Trzebnicy. Kolekcjonerzy z Wilkowic przywieźli jeden ciągnik i specjalny, odrestaurowany pług do Ursusa C45, który był używany w czasie konkursu przez Lanz Buldoga i Bumbaja. Łącznie w imprezie wzięło udział 30 oraczy, wystawiono 57 traktorów i kilkanaście maszyn rolniczych. Konkurs był nagłośniony medialnie – migawki z imprezy znalazły się m.in. w Teleexpressie, programie regionalnym TVP, Polskim Radiu Katowice.

Impreza znalazła wsparcie we władzach samorządowych powiatu lublinieckiego oraz gminy Kochanowice. Osobne podziękowania należą się ekipie, która dbała o to aby nikt głodny nie chodził. – Bardzo dziękuję wszystkim starszym i młodszym mieszkańcom Lubecka i wszystkim, którzy pomagali przy imprezie, dziękuję strażakom OSP oraz władzom powiatowym i gminnym za okazaną pomoc – mówił Józef Richter.

Do zobaczenia za rok. AC

 

Jedna odpowiedź do “II Konkurs Orki Lubecko 2018”

  1. Asia pisze:

    Impreza w pełni udana, pogoda dopisała, traktorzyści zadowoleni i z uśmiechem na twarzy mile spędzili weekend 🙂

Dodaj odpowiedź do

W najnowszym numerze

  • Jak dbać o ciągniki
  • Nowości w ciechanowieckim muzeum
  • Ciągnik bez kierowcy
  • Znaleziony w krzakach
  • Auto-Muzeum Peda
  • Zetorami na Koło Podbiegunowe

Zamów swój egzemplarz