Ważne

*** Witamy na stronie WETERAN TRAKTOR czyli Magazynu Miłośników Zabytkowej Techniki Rolniczej  *** Zakończenie Sezonu 2019 Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji Kąkolewice 12.10.2019 ***

III Zlot Sasino 2018

III Zlot Zabytkowych Traktorów Sasino 2018.

Z dużym zainteresowaniem jechałem na III Zlot Zabytkowych Traktorów Moto-Rock do Sasina. Najpierw sprawdziłem, gdzie leży to Sasino. Komputer z łatwością wyszukał mi małą wieś położoną w gminie Choczewo blisko wybrzeża Bałtyku. Samo Choczewo znałem z odwiedzin w ub. roku u kolegi Genia Langa. Dojazd z użyciem nawigacji sugerował, że jest to ok. 430 km. I tyle rzeczywiście przejechałem, po drodze w okolicach Słupska niestety telefon się wyładował i musiałem go w wiejskim sklepie podładować aby dojechać do Sasina (nie miałem mapy). Sasino, mała wieś nastawiona na turystów ale tych, którzy mają własne domki rekreacyjne i lubią ciszę, spokój, śpiew ptaków.

Miejsce zlotu – okazały park przy pałacu w Sasinie. Sporo miejsca do ustawienia sprzętu, zacienione pole kempingowe, obszerna gastronomia. Na miejscu kilka traktorów czekało na zlotowiczów – to sprzęt Genia Langa. W czwartkowe popołudnie zaczęli się zjeżdżać uczestnicy imprezy i powoli plac zlotowy zapełniał się traktorami i samochodami. Wkrótce do Sasina dotarły kolejne ekipy jadące na kołach – Beniu Stiller na C325 i Krzysztof Szymczak na Fergusonie z Boguszyna koło Środy Wielkopolskiej – wyruszyli o 2 w nocy i jadąc non-stop przez 430 km dotarli ok. 18.00 do Sasina. Chwile później dotarł Krzysztof Bimkiewicz na C 4011, który przejechał 425 km. Nieco później na kołach przyjechała kawalkada kilkunastu traktorów z Żelistrzewa w tym dwie kobiety. Pokonali ok. 60 kilometrów.

Od poniedziałku z Jaworzna jechała na zlot Milena Klimczak, miała do pokonania Ciapkiem ok. 650 km. Dojechała do Sasina pod wieczór, po drodze w okolicach Nakła miała przykre zdarzenie – samochód techniczny, którym jechał jej ociec i mama został kompletnie rozbity w czasie postoju, przez nieostrożnego kierowcę. W kłopotach pomogli jej koledzy z Klubu Traktor i Maszyna – Jacek Grzywacz użyczył swojego busa, którym rodzice mogli kontynuować przejazd do Sasina i Maryś Jasiorowski, który przewiózł lawetą do siebie rozbity wrak busa.

W pierwszym dniu zaliczyliśmy przejazd do Łeby, gdzie można było zjeść rybę i odbyć godzinny rejs po morzu statkiem GRYF. Wieczorem spotkanie integracyjne. Drugi dzień równie intensywny – wyjazd do Latarni Morskiej STILO, potem odwiedziny i sesja zdjęciowa przy pałacu w Ciekocinku, na koniec przejazd na plaże w Lubiatowie, gdzie niektórzy zaliczyli dobrowolną lub przymusową kąpiel w ciepłym Bałtyku. Po podliczeniu przejazdów okazało się, że była to impreza dla traktorzystów – przez dwa dni przejechali oni co najmniej 105 km, nie licząc kilku kolegów, który pojechali na ,,skróty” i wyszło im trochę więcej ale ciekawych wrażeń nie brakowało. Sobotni wieczór to podsumowanie zlotu – wręczenie dyplomów, upominków i losowanie nagród. Wśród uczestników wylosowano 42 calowy telewizor, rower i dużą zgrzewkę piwa.

Na zlocie prezentowano 38 traktorów w tym jeden gościa z Niemiec z wyspy Uznam, 12 Bumbai i zabytkowy wóz strażacki. Impreza była dobrze przygotowana, cały czas wszystkim przejazdom towarzyszyły samochody ochotniczej straży pożarnej i karetka medyczna.

Plusy: cisza, spokój w Sasinie, dobre wyżywienie w pałacu, dużo jeżdżenia, mało turystów wchodzących na traktory i grzebiących przełącznikami, ciekawe okolice, dużo pałaców. Fajny pomysł z dojazdem na kołach do Sasina z rekordowym przejazdem Ciapkiem Mileny Klimczak.

Minusy: spora odległość od plaży i daleko do smażalni/wędzarni ryb, za którymi tęsknią kolekcjonerzy z Polski.

Podsumowując- wyrazy uznania za przygotowanie ciekawej imprezy dla Krystiana i Marka oraz gminy Choczewo. Myślę, że warto się wybrać w czerwcu w przyszłym roku na IV Zlot Starych Traktorów MOTO Rock w Sasinie. Organizatorzy zapowiedzieli, że postarają się zmodyfikować program zlotu, tak aby było jeszcze więcej atrakcji i więcej czasu do wykorzystania na plaży. Gdyby udało się tak dopasować termin zlotu aby nie kolidował z innymi imprezami, to byłoby bardzo dobrze.

Więcej zdjęć będzie wkrótce Galeriach.  

CAN

Dodaj odpowiedź do

W najnowszym numerze

  • Jak dbać o ciągniki
  • Nowości w ciechanowieckim muzeum
  • Ciągnik bez kierowcy
  • Znaleziony w krzakach
  • Auto-Muzeum Peda
  • Zetorami na Koło Podbiegunowe

Zamów swój egzemplarz